Pravda o smrti J. A. Gagarina

Alexej Leonov: Jurij Gagarin zahynul v důsledku neopatrného manévru jiného letadla

Alexej Leonov

„Stíhací letoun SU-15, který startoval z podmoskevského letiště „Žukovskij“ a nacházel se nepotvrzeně v oblasti cvičného letu letadla s posádkou Serjogin-Gagarin, uskutečnil neopatrný manévr, který způsobil pád Gagarinova letadla do vývrtky“, oznámil letec kosmonaut Alexej Leonov s odkazem na nově odtajněné materiály.

 „Dvacet let jsem bojoval, abych směl říci pravdu o smrti Jurije Gagarina. V oficiálních závěrech se uvádělo, že jeho letadlo uskutečnilo ostrý otočný manévr a spadlo do vývrtky. Při jejím vybírání narazilo do země. Posádka zahynula. To je nesmysl!“, oznámil Leonov.

Podle jeho slov mu byl umožněn přístup k odtajněným dokumentům komise, která vyšetřovala smrt prvního kosmonauta planety.

„Ve skutečnosti vše proběhlo jinak: 27. března 1968 se v oblasti letu letounu, který byl pilotován posádkou Serjogin-Gagarin, neplánovaně objevil letoun SU-15, který odstartoval z letiště v „Žukovském“. Pilot přitom porušil zadaný režim a sklesal  do výšky 450 m. Tento fakt je mi znám, protože jsem diskutoval se svědky. Potom zapnul forsážní režim a vracel se na svoji původní výšku. Při tomto manévru prošel v husté oblačnosti ve vzdálenosti 10 – 15 m kolem Gagarina, jehož letadlo bylo přitom vrženo do vývrtky, přesněji do hluboké spirály s rychlostí letu 750 km/h. Gagarinovo letadlo uskutečnilo jeden a půl otáčky, začalo vývrtku vybírat, ale narazilo do země“, řekl Alexej Leonov. Podle jeho slov to již není verze, nýbrž skutečná příčina smrti prvního kosmonauta planety.   

 „Moje úvahy se potvrdily otevřením odtajněné obálky se závěry komise. Nic tajemného v tom není, opět se potvrdila nekázeň a porušení zadaných režimů letu, ale mne rmoutí jiná věc: lidé, kteří pracovali v komisi, včetně Nikolaje Kamanina věděli pravdu, ale vytvářeli dojem, že to tak není. Já bych chtěl, aby Gagarinova rodina znala pravdu o jeho smrti“, řekl dále Alexej Leonov.

Ještě dodal: „Dostal jsem možnost, abych oznámil pravdu o skutečné příčině za podmínky, že řeknu jméno pilota, kterému je dnes přes 80 let a je ve vážném zdravotním stavu. Dal jsem slovo, že jméno neprozradím“.

Zdroj: AEX.RU, zpracoval: Polák